«  kwiecień 2024  »

Stanowisko GDDKiA Oddział w Gańsku w sprawie przebudowy skrzyżowania DK6 z ul. Wilczka w Luzinie

Skrzyżowanie DK6 LuzinoW kampanii wyborczej do ostatnich wyborów samorządowych wszystkie komitety wyborcze wystawiające kandydatów na radnych Rady Gminy Luzino deklarowały, że przebudują skrzyżowanie DK nr 6 z Ul. Wilczka w Luzinie. Przebudują w ten sposób , ze powstanie pas do skrętu w prawo z ulicy Wilczka w kierunku Wejherowa. Ponadto doprowadzą do wybudowania chodnika dla pieszych od wspomnianego skrzyżowania wzdłuż DK 6 do Kębłowa. Nasz komitet wyborczy również deklarował zajęcie się tym tematem. Stowarzyszenie Samorządność mimo, że nie wprowadziło do Rady żadnego radnego interesuje się nadal tym problemem. W związku z powyższym zwróciłem się do GDDKiA w Gdańsku o informację czy były podejmowane wcześniej jakieś inicjatywy w tym temacie przez władze naszej gminy (wójt, Rada) przez pojedynczych mieszkańców czy też grupy mieszkańców. Czy jest jakaś szansa na rozwiązanie tego problemu? Naszą determinację do zajmowania się tą sprawą wzmocniła informacja http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/21248-nowe-wideorejestratory-tym-razem-w-luzinie-i-mostach.html odnośnie umieszczenia przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego na tym skrzyżowaniu rejestratora przejazdów na czerwonym świetle (co już się dokonało). Takie rejestratory wszystkim kojarzą się już tylko z jednym, ze skokiem na kasę oraz stresem kierowców czego wynikiem są częste kolizje na takich skrzyżowaniach. W naszej ocenie obecnie największe zagrożenie którym powinna zająć się policja wspólnie z inspekcją jest agresja , chamstwo i popisy, które powinny być traktowane  jako przestępstwo a nie wykroczenie drogowe, które pozostaje bezkarne lub kosztuje sprawcę mniej niż wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar.
Poniżej stanowisko GDDKiA w Gdańsku wraz z uzasadnieniem. Ze stanowiskiem i uzasadnieniem nie zgadzamy się. Odniesiemy się do niego w odrębnym artykule.

Prezes Stowarzyszenia Samorządność

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana e-maila z dnia 1 stycznia 2015 r. w sprawie skrzyżowania w Luzinie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku uprzejmie informuje, że w ostatnich latach odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami gminy Luzino, na których to spotkaniach przedstawiane były postulaty dotyczące przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 6 z ul. Wilczka w Luzinie oraz połączenia chodnikiem przedmiotowego skrzyżowania z Kębłowem. GDDKiA Oddział w Gdańsku jako zarządca drogi krajowej nr 6 wraz ze skrzyżowaniem nie przewiduje rozbudowy przedmiotowego skrzyżowania. Jest to spowodowane głównie tym, że środki na przebudowę skrzyżowań w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (pełna nazwa programu: Program Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych) są przydzielane centralnie wg algorytmu, na który składają się między innymi liczba wypadków w tym z ofiarami śmiertelnymi , wartości natężeń ruchu kołowego oraz spodziewana redukcja wypadków wynikająca z przebudowy. W przypadku budowy prawoskrętu na wlocie podporządkowanym przebudowa nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a jedynie na komfort użytkowników w postaci krótszego oczekiwania na wjazd na DK nr 6. Komfort ten można jednak osiągnąć poprzez korektę programu sygnalizacji świetlnej na przedmiotowym skrzyżowaniu. GDDKiA Oddział w Gdańsku planuje zlecić w najbliższym czasie opracowanie nowego programu dla tej sygnalizacji, który mógłby doraźnie wydłużać długość światła zielonego dla tego wlotu do maksimum tj. do około 50 sekund raz na 3 cykle sygnalizacji. Takie rozwiązanie powinno poprawić komfort włączania się do drogi krajowej nr 6 zwłaszcza w przypadkach kumulacji pojazdów na wlocie podporządkowanym.
W zakresie chodnika łączącego skrzyżowanie z Kębłowem GDDKiA Oddział w Gdańsku informował wielokrotnie przedstawicieli Gminy Luzino, że pas drogowy drogi krajowej nr 6 na tym odcinku jest zbyt wąski by zmieścić tam ciąg pieszy. Dodatkowo część drogi biegnie na nasypie i w związku tym umiejscowienie chodnika przy drodze znacznie wpływać może na koszty realizacji. W związku z powyższym w celu połączenia tych obszarów chodnikiem należałoby szukać innych lokalizacji â€" nie koniecznie w pasie drogi krajowej nr 6.
Odnośnie umieszczenia fotorejestratora wykroczeń przejazdu na czerwonym świetle GDDKiA Oddział w Gdańsku wyjaśnia, że organem decydującym o lokalizacji urządzeń jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Bartłomiej Banach
Naczelnik Wydziału BRDiZR